دسته‌بندی نشده

آشنایی با جنس پیچ ها

پیچ و مهره ها عموما از جنس های مختلفی همانند آهن معمولی گرفته تا تیتانیوم، پلاستیک و مواد عجیب و غریب ساخته می شوند. مواد در ادامه به درجات مختلف بسته به عملیات سخت کاری، میزان ترکیبات آلیاژی بخصوص و … تقسیم بندی خواهند شد. همچنین برخی مواد با تنوع گسترده ای از پوشش ها به منظور بهبود مقاومت خوردگی یا شکیل تر کردن ظاهر پیچ موجودند.

جنس پیچ ها زمانی اهمیت پیدا خواهد کرد که انتخاب آنها بر مبنای استحکام، تردی، مقاومت خوردگی و خواص گالوانیک و البته قیمت انجام پذیرد.

هنگامی که پیچی را تعویض کنید، بهتر است که جایگزین تطابق خوب داشته باشد. تعویض یک پیچ با همنوع بزرگتر خود همیشه مطمئن نیست. پیچ های بزرگتر عموما شکننده ترند و همین امر سبب از بین رفتن آنها در برخی کاربرد ها خواهد شد. همچنین برخی تجهیزات به گونه ای طراحی شده اند که پیچ قبل از صدمه به واحد های دیگر خود از بین رود. در برخی محیط ها همانند آب شور، خوردگی گالوانیک در تعویض یپچ ها بایستی لحاظ گردد.

جنس پیچ ها:
– فولاد ضد زنگ

mat-stainless[RobotMakers.ir]فولاد ضد زنگ یک آلیاژ آهن کم کربن  و کروم برای تقویت مقاومت خوردگی است. فولاد ضد زنگ مقاومت بالایی به نسبت قیمت در برابر خوردگی داراست. چرا که این خاصیت ضد خوردگی در ذات این فلز وجود دارد و با خش افتادن یا رنگ پریدگی به هنگام نصب و استفاده خاصیت آن از دست نخواهد رفت.

یک باور غلط موجود است که فولاد ضد زنگ از آهن معمولی قوی تر است. در حقیقت با توجه به کربن کم موجود در آنها، بسیاری از فولاد های ضد زنگ به هنگام عملیات حرارتی قادر به سخت کاری نخواهند بود. بنابراین در مقایسه با آهن معمولی، آلیاژ ضد زنگ استفاده شده در پیچ ها، کمی قوی تر از آهن سخت کاری نشده (درجه 2) است اما به مراتب ضعیف تر از آهن سخت کاری شده در پیچ هاست. علیرغم توجه مناسب، پیچ های ضد زنگ بسیار حساس به خرابی در زمان نصب هستند، پدیده ای که با نام گالینگ یا جوش سرد شناخته می شود.

اغلب پیچ های ضد زنگ دارای خاصیت آهن ربایی بسیار کمتری از نمونه های فولادی خود هستند اگرچه که در برخی از درجات استحکام کمی خاصیت ربایش وجود دارد. (عموما واژه بگیر و نگیر را برای این خاصیت ربایش استفاده می کنند)

– ضد زنگ 8-18

18-8 اشاره به هر فولاد ضد زنگی که دارای تقریبا 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل است، می باشد. این نوع پیچ از انواع پرکاربرد می باشد.

– ضد زنگ 316

پیچ ضد زنگ با بالاترین مقاومت در برابر خوردگی است. مناسب جهت استفاده در محیط های خورنده دارای آب نمک و کلر. این مدل پیچ از درجه 8-18 گران تر می باشد.

– ضد زنگ 410

آلیاژ ضد زنگی که از فولاد ضد زنگ 8-18 سخت تر بوده اما مقاومت در برابر خوردگی ندارد.

– فولاد

mat-zinc-plated[RobotMakers.ir]فولاد رایج ترین جنس مورد استفاده برای ساخت پیچ و مهره هاست. پیچ های فولادی هم به صورت خام و هم با پوشش هایی مختلفی از جمله آبکاری روی، گالوانیزه و کروم موجود است.

پیچ های فولادی عموما در چهار درجه استحکام موجودند: درجه 2، درجه 5، درجه 8 و فولاد آلیاژی. درجات دیگری نیز وجود دارند که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

mat-yellow-zinc[RobotMakers.ir]درجات استحکام 2، 5 و 8 گاها با پوشش های آبی آسمانی ، یا روی زرد رنگ و یا گالوانیزه پوشش داده خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − شانزده =