مهره قفلی

مهره قفلی
ویژگی‌های محصول
ناممهره قفلی
جنسفولادی، آلومینیوم، آهنی
اندازههمه اندازه ها موجود است
برای سفارش این محصول همین حالا قدام کنید
تصاویر محصول
توضیحات محصول

خرید مهره قفلی

مهره قفلی یکی از انواع مهره‌ها است که برای محکم کردن اتصال از آن استفاده می‌شود. این مهره با اسم دیگر نمددار نیز شناخته می‌شود. دلیل چنین نام‌گذاری را در طراحی مهره می‌دانیم که در ادامه درباره آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

طراحی مهره

مهره قفلی ظاهری شبیه به مهره‌های شش‌گوش دارد اما به دلیل وجود یک تکه پلاستیک از کل مهره‌های شش‌گوش برجسته می‌شود. بخش پایه مهره به شکل شش‌ضلعی است و درون آن یک حفره دایره‌ای وجود دارد. این حفره دارای رزوه و شیار است که کار با پیچ را امکان‌پذیر می‌کند. قسمتی از مهره پهنای کمتری دارد و به شکل دایره است. یعنی روی یک دیسک شش‌ضلعی یک حلقه ایجاد شده است که درون آن نیز رزوه دارد.

وقتی درون مهره را نگاه کنیم سراسر آن را رزوه‌دار خواهیم دید اما در انتهای رزوه‌ها (که در سر قسمت دایروی است) یک حلقه کوچک پلاستیکی تعبیه شده است. این پلاستیک همان چیزی است که مهره قفلی را از سایر مهره‌ها متمایز می‌کند.

این پلاستیک که شباهت زیادی به واشر دارد باعث می‌شود تا مهره در جای خود قفل شده و تقریبا حرکتش متوقف شود. رنگ‌ها و جنس‌های متنوعی برای این عضو کوچک اما تعیین‌کننده وجود دارد که رایج‌ترین آن‌ها جنس پلاستیکی و نمدی است.

استانداردها و ابعاد

اگر تا به حال تجربه خرید پیچ و مهره را داشته باشید احتمالا می‌دانید که پیچ‌ها و مهره‌ها تنها در یک جنس و اندازه تولید نمی‌شوند بلکه اندازه‌ها، بسیار متنوع و اجناس منطبق بر نیاز مشتری ساخته و عرضه می‌شوند اما آیا می‌شود هر تولیدکننده‌ای بر اساس معیارهای خود کار تولید را انجام دهد؟ قطعا پاسخ ما خیر است؛ برای این که اندازه و جنس مهره بر اساس یک معیار مشخص تولید شود و در نتیجه آن تولیدکنندگان محصولات هدفمندی به بازار ارائه داده و مشتریان کمتر سردرگم شوند استانداردهای جهانی برای تولید به وجود می‌آیند.

استاندارد DIN یک استاندارد آلمانی است که برای ساخت پیچ و مهره‌ها معمولا از قوانین آن تبعیت می‌شود. مهره قفلی نیز تابع استاندارد DIN است اما مسلما تنها یک نوع از استاندارد وجود ندارد؛ استاندارد این مهره DIN980 بوده و بیشتر محصولات موجود در بازار با همین استاندارد هستند. برای اطمینان می‌توانید نوشته حک شده روی مهره را بخوانید.

مهره‌ها علاوه بر استاندارد دارای مشخصه‌هایی با عنوان گرید هستند. گرید تعیین می‌کند که پیچ یا مهره برای چه وضعیتی مناسب است و مهره چه جنسی دارد. مثلا دو گرید با شماره 4 و 5 مشخص می‌کنند که مهره از جنس آهن است. گرید‌های بالا مانند 8، 10 و 12 هم نشان‌دهنده جنس سخت و فولادی محصول هستند. تفاوت هم در میزان سختی و مقاومت مهره‌ها است. جنس آهن مقاومت نسبی دارد اما در مقایسه با فولاد ضعیف است. همچنین از آهن در محیط‌های باز و مرطوب استفاده نمی‌شود چرا که بعد از مدتی زنگ می‌زند. فولاد نواقص آهن را پوشش می‌دهد اما در عوض گران است.

اندازه‌های مهره بسیار مختلف هستند به طوری که می‌توانید دو عدد مهره قفلی داشته باشید، یکی به اندازه یک سنگ‌ریزه و یکی به اندازه یک انگشت اما تمام آن‌ها از استانداردهای تولید پیروی می‌کنند به طوری که آن مهره به اندازه سنگ‌ریزه در تمام نقاط جهان به همان اندازه خواهد بود.

هنگام خرید مهره قفلی دو فاکتور برای درخواست از فروشنده وجود دارد. شما می‌توانید اندازه قطر و ضخامت یا همان ارتفاع مهره را از فروشنده بپرسید. ضخامت مهره از اندازه 4.8 میلی‌متر شروع می‌شود و تا 33.1 میلی‌متر ادامه پیدا می‌کند. این یعنی ضخیم‌ترین مهره قفلی به اندازه تقریبا 3 سانتی‌متر است.

قطر مهره هم از 7.78 میلی‌متر وجود دارد و تا 53.8 میلی‌متر تولید می‌شود. البته این اندازه‌ها برای قطر دایره به کار می‌روند. یعنی فاصله بین دو ضلع پایه مهره. اگر موقع خرید پیچ و مهره نخواستید با استفاده از این اعداد و ارقام از فروشنده سوال کنید می‌توانید مهره‌ها را با نام‌هایی مانند M6 خطاب کنید. این عبارت به صورت همزمان بیانگر سایز قطر و ضخامت مهره است. شما می‌توانید سایزهای M5 تا M36 را برای این مهره در بازار پیدا کنید.

البته تنها دو فاکتور ضخامت و قطر معیار نیستند بلکه باید اندازه و نوع رزوه‌ها نیز بررسی شوند. مثلا اگر می‌خواهید برای پیچ آلن خود مهره بخرید ابتدا باید دنبال مهره‌ای باشید که زوایای شش‌تایی دارد تا با این نوع پیچ همخوانی داشته باشد؛ یکی از همین مهره‌ها مهره قفلی است. سپس باید اندازه پیچ را با اندازه مهره تنظیم کنید و آن‌ها را با هم تطبیق دهید. باید درباره آچارخور بودن یا نبودن آن نیز بپرسید.

یکی از مهم‌ترین مسائل هنگام خرید، اطلاع از قیمت پیچ و مهره است. اگر میزان استفاده شما زیاد است پیشنهاد می‌شود متناسب‌ترین محصول با کاربری خود را تهیه فرمایید. همیشه خرید بهترین جنس درست نیست اما اگر پروژه در دست کارتان سنگین و نیازمند تحمل فشار بالا است پیشنهاد اکید همه متخصصان استفاده از باکیفیت‌ترین و مقاوم‌ترین محصول است. بنابراین موارد زیر را در هنگام خرید مهره قفلی در نظر بگیرید:

  • اندازه و ابعاد
  • طراحی
  • استانداردها و گریدبندی‌ها
  • جنس و کیفیت
  • کاربری
  • برند محصول
  • فروشنده
  • فرایندهای ساخت‌و‌تولید

برای خریدار واجب است تا درباره مسائل بالا اطلاع حاصل کند و از بین هزاران جنس موجود در فروشگاه‌ها بهترین و مناسب‌ترین مورد را بخرد. کاری که می‌تواند فرایند تحقیق و کسب اطلاع را آسان کند مطالعه سایت‌های اینترنتی و آگاهی از ویژگی‌ها و جزئیات محصول است. شما می‌توانید اطلاعات دقیق را از وب‌سایت‌های معتبر کسب کنید. یکی از وب‌سایت‌های پیشنهادی ما در انتهای مطلب آورده شده است که توصیه می‌کنیم از آن استفاده کنید.

جنس و کیفیت مهره قفلی

عبارت گالوانیزه زیاد به گوش‌تان خواهد خورد. گالوانیزه آهنی است که در سطح خود یک لایه فلز روی دارد و این فلز مانع از زنگ‌زدگی آهن خالص می‌شود. به فرایند روکش‌گذاری آبکاری گفته می‌شود. معمولا آبکاری مهره قفلی با گالوانیزه سرد انجام می‌شود.

آهن خالص در برابر ترکیب‌های خود ضعیف‌تر است در نتیجه بدیهی است که ارزان‌ترین قیمت را نیز داشته باشد اما چون سایر جنس‌ها مواد اولیه متنوعی داشته و برای ترکیب و ساخت محصول نهایی، انرژی و زمان بیشتری صرف شده است قیمت مهره قفلی با چنین جنس‌هایی گران‌تر است.

جنس فولاد با گریدهای بالای 8، 10 و 12 تولید می‌شود که در اصطلاح به آن خشکه نیز می‌گویند. فولاد ترکیبی از آهن و کربن است. اگر درصد کربن زیاد باشد فولاد جنسی سخت و خشک به خود می‌گیرد که به آن خشکه می‌گویند.

اگر فکر می‌کنید خرید با وجود این همه تنوع سخت شده است بهتر است به وب‌سایت آرین پیچ مراجعه کنید و با کسب اطلاعات دقیق درباره هر محصول، انتخابی دقیق و آگاهانه داشته باشید. مهره قفلی یکی از محصولات موجود است که آن را معرفی کردیم.

محصولات مرتبط
مهره ریلی​

مهره ریلی

مهره ریلی مهره ریلی​ ویژگی‌های محصول نام مهره ریلی​ جنس فولادی، آلومینیوم، آهنی اندازه همه اندازه ها موجود است برای

مهره کبریتی

مهره کبریتی

مهره کبریتی مهره کبریتی ویژگی‌های محصول نام مهره کبریتی جنس فولادی، آلومینیوم، آهنی اندازه همه اندازه ها موجود است برای

مهره اچ وی

مهره اچ وی

مهره اچ وی مهره اچ وی ویژگی‌های محصول نام مهره اچ وی جنس فولادی، آلومینیوم، آهنی اندازه همه اندازه ها

سبد خرید

بستن (Esc)
برای خرید تماس بگیرید

ورود

بستن (Esc)

پنج × پنج =

سایدبار Scroll To Top