واشر تخت

واشر تخت
ویژگی‌های محصول
نامواشر تخت​
جنسفولادی، آلومینیوم، آهنی
اندازههمه اندازه ها موجود است
برای سفارش این محصول همین حالا قدام کنید
تصاویر محصول
توضیحات محصول

واشر چیست؟

واشر برگرفته از زبان آلمانی است و در زبان انگلیسی Washer نامیده می‌شود. واشرها اجسامی پلاستیکی یا فلزی هستند و به شکل حلقه‌های نازک و عریض ساخته می‌شوند. استفاده از واشر در صنایع کاربرد زیادی دارد و معمولا از این جسم در کنار پیچ و مهره به وفور استفاده می‌شود. دلیل هم این است که واشرها باعث استحکام مجموعه پیچ و مهره می‌شوند و از باز شدن اتصال جلوگیری می‌کنند. در ادامه قصد داریم یکی از انواع واشر را معرفی کنیم که نامش واشر تخت است.

واشر تخت چیست؟ خرید واشر تخت

یکی از انواع واشرها با عنوان تخت شناخته می‌شود. همان طور که از نام این واشر پیدا است واشر تخت طراحی ساده‌ای دارد. تمام سطوح آن صاف و تخت هستند. اگر بخواهیم این واشر را با جسم دیگری تشبیه کنیم می‌توانیم این طور بگوییم که یک سکه فلزی نازک را به صورت دایره‌ای سوراخ کرده‌ایم. حاصل کار یک حلقه نازک و صاف خواهد بود که به آن واشر تخت می‌گویند.

واشرها در دو نوع فلزی و پلاستیکی تولید می‌شوند اما این نوع فلزی است. از آن جایی که نمی‌توان یک نوع فلز را برای محیط‌های مختلف به کار برد برای واشر نیز استاندارد و گریدهایی در نظر گرفته می‌شود. استاندارد واشر تخت DIN 125 است. تحت همین استاندارد جنس‌های مختلف استیل، آهن، فولاد و… ساخته می‌شود که در ادامه به بررسی هر کدام می‌پردازیم.

استاندارد DIN 125 آهنی

واشر استاندارد DIN 125 از جنس آهن پراستفاده‌ترین نوع واشر است. از این نوع برای تکمیل اتصال پیچ و مهره استفاده می‌کنند و معمولا در کنار پیچ آلن به کار گرفته می‌شود. از آن جایی که کار با این واشر در پیچ‌های میلی‌متری است در نتیجه ابعاد خود واشر نیز در همین حدود است و از 3 میلی‌متر به بالا تولید می‌شود.

هنگام خرید واشر تخت آهنی در نظر داشته باشید که آن را برای چه محیطی می‌خواهید؛ اگر واشر را برای شرایط آب‌وهوایی مرطوب بخواهید باید کلاس‌های 4 و 5 این گرید را تهیه کنید. کلاس‌های 4 و 5 آهن گالوانیزه سرد هستند و در محیط‌های مرطوب زنگ نمی‌زنند. این مدل واشر برای پیچ‌های نه چندان سخت (گریدهای زیر 8) مانند گریدهای 4.6 و 5.6 مناسب است.

استاندارد DIN 125 واشر استیل A2

گریدهای A2 و A4 معمولا نمایانگر جنس استیل هستند. استیل به ترکیب آهن و کربن گفته می‌شود که در کنار کربن، دو فلز نیکل یا کروم نیز استفاده شده‌اند. به دلیل وجود چنین فلزاتی، استیل ویژگی‌های بسیار ویژه‌ای به خود می‌گیرد. یکی از ویژگی‌های محبوب آن عدم خوردگی و عدم زنگ‌زدگی در برابر عوامل اکسیدکننده است. بنابراین دیگر نیازی به آبکاری نیست و می‌توان استیل را به عنوان یک جنس ارتقایافته به فروش رساند.

واشر استیلی در ابعاد کوچک و در حد میلی‌متر تولید می‌شود اما سایزهای بزرگ‌تر از میلی‌متر نیز وجود دارند. از آن جایی که این مدل واشر در کنار پیچ‌هایی مانند پیچ شش‌گوش به کار بسته می‌شود لازم است تا ابعاد آن‌ها با هم همخوانی داشته باشند.

واشر تخت اچ وی

H.V بیانگر جنس سخت واشر است. واشر اچ پی که فولادی است به دلیل داشتن کربن زیاد، جنسی سخت و محکم دارد. محصولاتی که با پسوند HV مشخص می‌شوند با استاندارد DIN 6916 به بازار عرضه شده و دارای پیچ، مهره و واشر هستند. در این بخش موضوع بحث ما واشر اچ وی است.

اگر به ظاهر واشر نگاه کنیم خشک بودن جنس نمایان می‌شود؛ گویا واشر به علت سرسختی بسیار از انعطاف خیلی کمی برخوردار است. به همین دلیل به چنین جنسی «خشکه» نیز می‌گویند. رنگ تیره و سیاه و سنگین‌وزن بودن از دیگر ویژگی‌های واشر تخت اچ وی است.

واشر اچ پی در مقایسه با واشر ساده که با استاندارد DIN 125 تولید می‌شود ضخامت بیشتری دارد و مواد اولیه بیشتری برای ساخت آن به کار برده شده است. همه این موارد باعث می‌شوند تا واشر اچ پی جزو سخت‌ترین واشر‌ها باشد. همچنین خراشیدن و ساییدن این جنس عملا بی‌فایده خواهد بود چرا که مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل فرسایشی دارد. مقاومت آن در برابر زنگ زدن، حرارت، فشار و کشش نیز بسیار عالی است. کاربرد اصلی واشر تخت از نوع H.V در کنار پیچ‌های شش‌گوش اچ وی است. این پیچ‌ها معمولا در گریدهای بالای 10 تولید می‌شوند.

ابعاد و اندازه واشر تخت

واشرها همگی شکل دایره‌ای دارند و آن‌ها را با دو مولفه d1 و d2 مشخص می‌کنند؛ مولفه d1 نمایانگر قطر خارجی واشر است. قطر خارجی در واقع قطر دایره‌ای است که بزرگ‌تر است و کل واشر را در بر می‌گیرد. مولفه d2 نیز قطر داخلی را بیان می‌کند؛ این قطر هم ابعاد دایره حفره واشر است و در حقیقت یک فضای خالی است. در کنار این دو مولفه نیز همیشه درباره s که ضخامت واشر است صحبت می‌شود.

کوچک‌ترین واشر تخت با ابعاد d1 و d2 دقیقا 5.3 میلی‌متر و 10 میلی‌متر ساخته شده و s آن 1 میلی‌متر است. این اندازه‌ها بسیار کوچک هستند و واشر را شبیه یک حلقه نازک فلزی می‌کنند. وزن این سایز به یک گرم نیز نمی‌رسد و چیزی حدود 0.4 گرم است. تمام این ویژگی‌ها را با سایز M 5 می‌شناسیم. اگر هنگام خرید پیچ و مهره یا واشر به فروشنده بگویید ضخامت یک میلی‌متر می‌خواهم احتمالا با تعجب او مواجه شوید؛ به جای بیان این ارقام کافی است بگویید که سایز ام 5 را می‌خواهید.

قیمت واشر تخت بر اساس اندازه تغییر می‌کند. بدیهی است که قیمت سایز M 5 با سایز M 30 که بزرگ‌ترین واشر مدل تخت است فرق داشته باشند. M 30 به عنوان بزرگ‌ترین سایز این واشر وزنی نزدیک به 53.6 گرم دارد. مولفه‌های d1 و d2 به ترتیب برابر 31 و 56 میلی‌متر بوده و اندازه s نزدیک 4 میلی‌متر است.

کاربرد واشر

واشرها برای یکنواخت‌سازی فشار و نیرو در کل بدنه پیچ استفاده می‌شوند. مثلا در مواردی کل پیچ در حفره جای نمی‌گیرد و نمی‌توان در این حالت استحکام کافی را ایجاد کرد. دلیل هم این است که پیچ نمی‌تواند از کل ظرفیت مقاومتی خود استفاده کند. در چنین مواقعی از واشر کمک می‌گیریم. قبل از بستن مهره واشر را می‌بندیم. با این کار فشار روی بدنه پیچ منتشر می‌شود و از تمرکز در یک ناحیه جلوگیری می‌شود. از واشر تخت تقریبا در تمامی صنایع استفاده می‌شود. برای خرید و اطلاع از قیمت پیچ و مهره، خرید واشر مدل تخت و انواع دیگر آن به فروشگاه آرین پیچ مراجعه کنید.

محصولات مرتبط
واشر اچ وی

واشر اچ وی

واشر اچ وی واشر اچ وی ویژگی‌های محصول نام واشر اچ وی جنس فولادی، آلومینیوم، آهنی اندازه همه اندازه ها

واشر قفلی

واشر قفلی عاج دار و معمولی

واشر قفلی واشر قفلی ویژگی‌های محصول نام واشر قفلی جنس فولادی، آلومینیوم، آهنی اندازه همه اندازه ها موجود است برای

واشر فنر بشقابی ضخیم​

واشر فنر بشقابی ضخیم

واشر فنر بشقابی ضخیم واشر فنر بشقابی ضخیم​ ویژگی‌های محصول نام واشر فنر بشقابی ضخیم​ جنس فولادی، آلومینیوم، آهنی اندازه

سبد خرید

بستن (Esc)
برای خرید تماس بگیرید

ورود

بستن (Esc)

16 − 15 =

سایدبار Scroll To Top