پیچ آلن

پیچ آلن
ویژگی‌های محصول
نامپیچ آلن
جنسفولادی، آلومینیوم، آهنی
اندازههمه اندازه ها موجود است
برای سفارش این محصول همین حالا قدام کنید
تصاویر محصول
توضیحات محصول

خرید پیچ آلن

پیچ‌ها و مهره‌ها انواع پرشماری دارند که هر کدام برای یک کاربری خاص ساخته شده‌اند. یکی از انواع پیچ و مهره‌ها پیچ آلن است که خود همین مورد در مدل‌های مختلف تولید می‌شود. خرید پیچ و مهره بعد از مطالعه این مطلب ساده‌تر از قبل می‌شود چرا که قادر خواهید بود آگاهانه و با اطلاعات درست تصمیم‌گیری کرده و انتخاب کنید.

پیچ آلن چیست؟

پیچ آلن (Screws Allen) یکی از انواع پیچ است که روی پای خود به طور کامل یا نیمه، شیار دارد. در اصطلاح به این شیارها رزوه گفته می‌شود. بنابراین اگر قصد خرید پیچ و مهره رزوه‌دار را دارید این مدل می‌تواند یکی از گزینه‌های شما باشد. با دقت که به پیچ نگاه می‌کنیم استوانه‌ای کشیده می‌بینیم که رویش شیارهایی قرار دارد؛ یک سر این استوانه پهن‌تر است و گویی یک دیسک ضخیم را رویش قرار داده‌اند. به این قسمت گل پیچ یا سر پیچ گفته می‌شود.

باز و بسته کردن پیچ‌ها از طریق گل میسر می‌شود که ممکن است این امر به وسیله آچار یا حتی دست انجام شود. در این مورد پیچ به کمک آچار آلن باز و بسته شده و محکم یا شل می‌شود. البته پیچ آلن مدل‌های گوناگونی دارد که در بعضی از آن‌ها گل سر صاف و مسطح است. در ادامه مطلب درباره انواع این پیچ بیشتر توضیح می‌دهیم.

جنس و اندازه پیچ و مهره

جنس و اندازه این پیچ وابستگی زیادی به کاربرد آن دارد. اگر هدف شما از خرید پیچ آلن مشخص باشد می‌توانید بدون دردسر، نوع دقیقی از این پیچ را تهیه کنید. اندازه‌های کوچک تا بزرگ، قطرهای مختلف از نازک تا ضخیم، دارای گل یا بدون گل پیچ، گل صاف یا دیسکی‌شکل، جنس فولاد یا آلومینیومی و… همگی جزو خانواده پیچ‌های آلن هستند که می‌توانید آن‌ها را خریداری کنید. برای اطلاع از انواع پیچ‌های آلن و کاربرد هر یک در ادامه می‌خواهیم به معرفی و توضیح آن‌ها بپردازیم.

معرفی انواع پیچ آلن و کاربردهای هر کدام

همان طور که گفتیم پیچ آلن مدل‌های گوناگونی دارد که می‌خواهیم در این بخش به آن‌ها اشاره کنیم. آلن باسر، سرتخت، گل کوتاه، مغزی، نوک تیز، کور کن، نوک خلاصی و نیم دنده مدل‌هایی از پیچ آلن هستند. البته بعضی از این مدل‌ها زیرمجموعه هم دیگر به حساب می‌آیند؛ به عنوان مثال مدل نوک تیز زیرمجموعه‌ای از نوع مغزی است.

واقعیت قضیه این است که نام‌گذاری پیچ‌ها توسط خود افراد انجام می‌شود و این عناوین، نام‌های رایج و شنیده شده‌ای هستند که عموم مردم و حتی متخصصان استفاده می‌کنند. بنابراین گاهی می‌تواند دسته‌بندی آن‌ها تغییر کند. همچنین ممکن است نام دیگری از پیچ را بشنوید؛ معمولا پیچ‌ها به سبب کاربرد، شکل ظاهری و البته سلیقه افراد، اسامی مختلفی به خود می‌گیرند. مثلا آلن سر خزینه با نام دیگر سر تخت نیز شناخته می‌شود یا پیچ مغزی کور کن نام دیگری به اسم پیچ شش‌گوشه دارد. در این جا سعی کرده‌ایم به تمامی این موارد اشاره کنیم.

پیچ آلن باسر

پیچ آلن باسر یا سر استوانه‌ای همان طور که از نامش پیدا است گل پیچ دارد و این گل شبیه استوانه یا دیسکی است که با قطر بیشتری روی بدنه پیچ قرار گرفته است. درون گل سوراخی شش‌ضلعی قرار دارد که برای استفاده از آچار تعبیه شده است. آلن با سر با عناوینی مانند مقاوم و ارزان‌قیمت شناخته می‌شود. کاربرد این مدل بیشتر در دستگاه‌ها و ماشین‌های صنعتی مانند ماشین‌های ساخت‌وساز است.

چون چرخش پیچ با استفاده از آچار انجام می‌شود برای قرار دادن آن در وضعیت مشخص لازم نیست فضای زیادی را اشغال کنیم. بنابراین کار با آلن با سر فضای کمی می‌خواهد. برای همین است که می‌گوییم کاربرد پیچ در ماشین‌سازی، راه‌سازی و صنایعی که با ماشین‌ها و ابزارآلات مکانیکی سر و کار دارند بیش‌تر است. به بیان کلی‌تر اگر بخواهیم پیچ با قطعه هم سطح شده، بیرون‌زدگی نداشته باشد و فضای کمتری اشغال کند از آلن با سر بهره می‌بریم.

پیچ آلن سرخزینه (سر تخت)

پیچ آلن سرخزینه با نام دیگر سر تخت نیز شناخته می‌شود و شکل آن از نامشقابل حدس زدن است. این مدل، گل بسیار عریض و پهنی دارد و کاملا تخت است. آلن سر تخت، گل مخروطی‌شکلی دارد که کله مخروط به سمت پایین و کشیده‌شده به سمت بدنه پیچ است. به دلیل قرار گرفتن گل درون حفره‌ای که برای پیچ در نظر گرفته‌ایم به آن خزینه گفته می‌شود. در واقع پیچ مانند یک خزینه درون قطعه پنهان می‌شود و گویی کاملا دفن شده است.

وقتی از این مدل استفاده می‌شود که لازم است کل پیچ درون حفره جای بگیرد و بیرون‌زدگی خاصی وجود نداشته باشد. به دلیل تخت بودن گل پیچ این هدف به سادگی محقق می‌شود. بهترین حالت استفاده از پیچ سرخزینه وقتی است که می‌خواهیم استحکام بالایی در یک سطح با متریال نسبتا نرم ایجاد کنیم.

بعد از جاگذاری پیچ می‌توان تا نشستن کامل آن در حفره، سفت کردن را ادامه داد. این نوع نیز سوراخی در گل خود دارد که شش‌ضلعی است تا کار باز و بسته کردن به وسیله آچار آسان شود. جنس‌هایی که از سرخزینه می‌توانید پیدا کنید فولاد یا آلیاژهایی از فولاد (ترکیب با کربن و…) است اما قطعا اجناس دیگری نیز وجود دارند که بسته به نیاز می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید. قیمت پیچ آلن وابستگی زیادی به جنس آن دارد؛ بنابراین اگر می‌خواهید پروژه خود را با مدیریت هزینه جلو ببرید لازم است تا از جنس، اندازه و البته نوع پیچ مطمئن شوید.

پیچ آلن گل کوتاه

پیچ آلن گل کوتاه شباهت بسیار زیادی به آلن با سر دارد اما تفاوت این دو در چیست؟ تفاوت دقیقا در نام این مدل مشهود است؛ گل یا همان سر پیچ کوتاه‌تر است و ضخامت کمتری دارد. پیچ از یک سر مسطح است، در بدنه شیار دارد و در سر دیگر، دیسکی روی آن نشسته که نازک‌تر از نوع باسر است. ضخامت گل این پیچ از مدل سر تخت بیشتر بوده و به طور کلی می‌توان آن را میانگینی از انواع باسر و سرخزینه دانست.

یکی دیگر از تفاوت‌ها، بدنه پیچ است. بدنه پیچ ممکن است تمام‌رزوه یا نیم‌رزوه باشد که در این حالت معمولا قسمت رزوه در سر پیچ قرار دارد و قسمتی که بدون شیار است به گل می‌چسبد. مدل باسر از نظر ابعاد و اندازه کاملا استاندارد است و آلن گل‌کوتاه نوع خاصی از آن است؛ یعنی بسته به نیاز یا کاربرد مورد تقاضا از سوی صنایع و مصرف‌کنندگان تصمیم گرفته شده است تا سه نوع با اندازه‌های مختلف گل پیچ تولید شود که سایز متوسط آن، گل کوتاه نام دارد.

پیچ آلن مغزی

آلن مغزی بدون گل پیچ است. یک استوانه رزوه‌دار را تصور کنید. یک سر آن سوراخی شش‌گوش دارد که کار با آچار را مهیا می‌کند و سر دیگر توپر است. به دلیل طراحی پیچ به آن مغزی می‌گویند. پیچ آلن مغزی در مواقعی استفاده می‌شود که فرد دسترسی کمی به ابزارآلات یا امکانات دارد. مثلا اگر لازم باشد فرد با کم‌ترین تعداد پیچ، بیشترین مقاومت را ایجاد کند از پیچ مغزی استفاده می‌شود.

امکان باز و بسته کردن این نوع با آچار و بدون آن، هر دو فراهم است اما در صورتی که نیاز باشد از آچار استفاده کنیم حفره شش‌ضلعی در یک سر پیچ برای همین نیاز تعبیه شده است. عمده کاربرد آلن مغزی در صنایعی مانند شیرآلات است. اگر قصد خرید پیچ و مهره این مدل را دارید می‌توانید قیمت پیچ و مهره آلن مغزی و انواع دیگر آلن‌ها را در وب‌سایت مشاهده کنید.

پیچ آلن مغزی کور کن

نوع دیگری از پیچ مغزی، پیچ آلن مغزی کور کن است که با نام پیچ شش‌گوش هم شناخته می‌شود چرا که ضخامت پیچ، آن قدر کم است که در ظاهر شبیه استوانه‌ای شش‌گوشه دیده می‌شود. این نوع طول بسیاری کوتاه‌تری دارد و مانند یک دیسک تو خالی است که همین امر سبب می‌شود بسیاری از افراد این مدل پیچ را با مهره اشتباه بگیرند. سوراخ درون پیچ رزوه‌دار مغزی کور کن، شش‌گوشه و زاویه‌دار است.

جنس‌هایی که برای مغزی کور کن تولید می‌شود آهن گالوانیزه یا داکرومات هستند؛ بسته به شرایط محیطی که پیچ در آن قرار می‌گیرد باید جنس منحصربه‌فرد خودش را تهیه کنید. شرایط محیطی شامل آب‌وهوا، دمای محیط، میزان رطوبت هوا، میزان حرارت، وضعیتی که پیچ در آن قرار می‌گیرد، محل اتصال و… می‌شود. قیمت پیچ و مهره آلن از این نوع را می‌توانید از اینجا مشاهده کنید.

پیچ آلن مغزی کور کن گل دار

پیچ آلن مغزی کور کن گل دار نوعی خاص‌تر از مدل قبلی (آلن مغزی کورکن) است. مدل مغزی کور کن استوانه‌ای کوتاه و توخالی است اما این مدل با یک تفاوت تولید می‌شود؛ یکی از دو سر پیچ گل‌دار است. گل استوانه کوچکی است که سطحی صاف و تخت دارد و درونش حفره‌ای شش‌ضلعی جای گرفته است.

اگر بخواهیم کور کن گل دار را با همتای خود یعنی پیچ بدون گل مقایسه کنیم باید گفت که استفاده از این مدل آسان‌تر است و حتی می‌توان بدون کمک گرفتن از آچار آن را باز و بسته کرد اما اگر نوع بدون گل را می‌خرید بهتر است از آچار آلن با شماره مناسب آن استفاده کنید.

پیچ آلن مغزی نوک تیز

نوع دیگری از پیچ‌های مغزی نوع نوک تیز آن است. در مدل‌های قبلی دیدیم که پیچ به حالت یک استوانه بدون گل یا گل‌دار بود اما این مدل که با نام پیچ آلن مغزی نوک تیز شناخته می‌شود استوانه‌ای رزوه‌دار است که یک سر آن شکل مخروطی دارد و می‌تواند به راحتی در سطوح سخت فرو برود.

کافی است پیچ را روی سطح مورد نظر خود قرار دهید و با چکش به آن ضربه بزنید. اگر حفره از قبل وجود دارد می‌توانید پیچ را درون آن قرار دهید و هنگامی که به انتهای حفره رسید با یک ضربه آن را در جایش محکم کنید. در واقع بخش مخروطی‌شکل همانند میخ عمل می‌کند و قابلیت این را دارد تا در سطوح نسبتا نرم تا سخت فرو برود.

مهره‌ای که برای کار با مغزی نوک تیز نیاز دارید مهره شش‌گوش است. کاربرد این مدل در صنعت غذا و شیرآلات است و صد البته که در سایر موارد هم کاربردی است.

پیچ آلن مغزی نوک خلاصی

پیچ آلن مغزی نوک خلاصی در نگاه اولیه کاملا شبیه یک بطری آب است. استوانه‌ای را تصور کنید که یک سر آن قطر کمتری نسبت به سر دیگر آن دارد؛ بخش قطور دارای رزوه است و بخش با قطر کمتر، هیچ شیاری ندارد. این قسمت دارای حفره‌ای است که شش‌گوشه دارد.

جنسی پرمصرف مغزی نوک خلاصی عمدتا آهن و فولاد است که استحکام بالایی به پیچ و اتصالات آن می‌بخشد. جالب است بدانید که نوعی از نوک‌خلاصی وجود دارد که صرفا بخشی از بدنه پیچ رزوه‌دار شده است؛ بخش رزوه‌دار نزدیک به گل سر است و انتهای آن شیاری ندارد. این نوع پیچ را بیشتر در صنایع و ماشین‌های صنعتی می‌بینیم.

پیچ آلن نیم دنده

اگر پیچ آلن را کمی بلندتر کرده و نیمی از آن را شیاردار و نیم دیگر را بدون شیار طراحی کنیم به نوع جدیدی از پیچ با نام پیچ آلن نیم دنده می‌رسیم. این پیچ معمولا طول 6 سانتی‌متری دارد و یک سرش دارای گل است. این گل مانند سایر پیچ‌های آلن حفره‌ای شش‌ضلعی دارد که کار باز و بسته کردن را به وسیله آچار آلن آسان می‌کند. بهترین گزینه، آچار آلن با شماره 5 است.

درست است که نام پیچ نیم دنده است اما وقتی به ظاهر آن نگاه می‌کنیم واقعا نصف پیچ شیاردار نیست بلکه از این مقدار کمتر است (حدود 2.4 سانتی‌متر از بدنه شیار دارد). قسمت رزوه‌دار مهره‌خور است که قطرش به 10 میلی‌متری می‌رسد. نیم‌دنده مانند همتایان خود در صنایع و ماشین‌آلات کاربرد فراوان دارد.

برای خرید این مدل و هر پیچ و مهره دیگری در جنس‌های گوناگون مانند آلومینیوم، استیل یا فولاد می‌توانید از طریق وب‌سایت آرین پیچ اقدام کنید.

جمع‌بندی

پیچ آلن از جمله پرکاربردترین پیچ‌های موجود در بازار است که خودش تنوع زیادی دارد. در واقع کاربرد بالای آن باعث شده است تا انواع مختلفی از آن ساخته شوند. همان طور که دیدیم هر کدام از پیچ‌ها برای هدفی موثر بودند و طراحی منحصر‌به‌فردی داشتند. مثلا پیچی با گل ضخیم و نوع دیگر با گل بسیار عریض ساخته می‌شود ولی هیچ کدام را نمی‌توان به جای دیگری استفاده کرد یا اگر این کار را بکنیم بازده صددرصدی نمی‌گیریم. این موضوع نشان می‌دهد که پیچ‌ها در عین شباهت، تفاوت‌هایی جزئی دارند که همین تفاوت‌ها باعث می‌شوند کاربردها از زمین تا آسمان با هم فرق کنند.

مجددا به اطلاع می‌رسانیم اگر می‌خواهید پیچ آلن بخرید و مردد هستید که کدام نوع را تهیه کنید ابتدا موارد ذکر شده در همین مطلب را در نظر بگیرید و سپس قیمت پیچ و مهره را از طریق وب‌سایت بررسی کنید. به این شکل می‌توانید بهترین تصمیم‌گیری را داشته باشید.

محصولات مرتبط
پیچ شیروانی

پیچ شیروانی

پیچ شیروانی پیچ شیروانی ویژگی‌های محصول نام پیچ شیروانی جنس فولادی، آلومینیوم، آهنی اندازه همه اندازه ها موجود است برای

پیچ متری

پیچ متری

پیچ متری پیچ متری ویژگی‌های محصول نام پیچ متری جنس فولادی، آلومینیوم، آهنی اندازه همه اندازه ها موجود است برای

پیچ سر خزینه

پیچ سر خزینه

پیچ سر خزینه پیچ سر خزینه ویژگی‌های محصول نام پیچ سر خزینه جنس فولادی، آلومینیوم، آهنی اندازه همه اندازه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 6 =

سبد خرید

بستن (Esc)
برای خرید تماس بگیرید

ورود

بستن (Esc)

دو + 18 =

سایدبار Scroll To Top