دسته‌بندی نشده

پیچ 12.9

پیچ 12.9

پیچ خشکه 12.9 نسبت به پیچ خشکه 8.8 و 10.9 استحکام و مقاومت بیشتری دارد.به‌صورت کلی از این پیچ به‌عنوان مستحکم‌ترین پیچ خشکه یاد می‌کنندپیچ خشکه 12.9 با میزان کربن بالا ساخته می‌شود.همانطور که می‌دانید پیچ‌ها با گل پیچ‌های متفاوتی تولید می‌شوند که در اینجا به معرفی پیچ 12.9 با گل شش‌گوش می‌پردازیم.

 

پیچ خشکه 12.9 چیست؟

عبارت 12.9 که بر روی گل این پیچ نوشته شده‌است به دو مفهوم متفاوت اشاره دارد.برای درک بهتر این دو مفهوم باید اطلاعاتی نسبت به قوانین فیزیک داشته باشیم.عدد 12 به میزان بار کششی که سطح مقطع این پیچ می‌تواند متحمل شود، اشاره می‌کند.

یعنی هر میلی‌متر‌مربع از سطح مقطع این پیچ می‌تواند بار کششی برابر با 120 کیلوگرم را به‌صورت عمودی تحمل کند.

با توجه به قوانین فیزیک این میزان برابر با 1176 نیوتون است.

البته با توجه به تغییر زاویه فشار وارده بر سطح مقطع، وزنی که این پیچ می‌تواند تحمل کند حتی بیشتر نیز خواهد شد.

عدد 9 هم بیانگر درصد میزان تحمل این پیچ در مقابل تغییر شکل است.یعنی اگر تا 90 درصد حداکثر نیروی وارده را برای آن لحاظ کنیم، پیچ بدون تغییر می‌ماند.البته باید بیان کرد که با افزایش این نیرو پیچ دچار تغییر حالت خواهد شد.

پس با توجه به مطالب بالا در می‌یابیم:هر میلی‌متر از سطح مقطع پیچ 12.9 تا زمانی‌که به آن فشاری برابر با 108 کیلوگرم به صورت عمودی وارد شود بدون تغییر می‌ماند.ضمنا دانستیم که اگر میزان این فشار را بیش‌تر کنیم پیچ دچار تغییر حالت می‌شود. 

پیچ خشکه 12.9 در دو نوع نیم رزوه و تمام رزوه تولید می‌شود و هر دونوع آن کاربرد دارد.

پیچ خشکه 12.9 نیم رزوه تنها در چند سانتی‌متر از قسمت انتهای آن دارای رزوه می‌باشد و بسیار پرکاربرد است.قسمت رزوه نشده پیچ 12.9 در مقایسه با قسمت رزوه شده آن مقاومت و استحکام بیش‌تری دارد.اکثر پیچ‌های خشکه با هر ضخامتی تا ارتفاع 5 سانتی متر یا کمتر به‌صورت تمام رزوه تولید می‌شود.پیچ‌های تمام رزوه با ارتفاع بلند در مواردی اندک و با توجه به نیاز مشتری تولید می‌شود.

مصارف پیچ آلن گرید 12.9

گریدپیچ12.9

 

در سیستم استاندارد بین المللی که استحکام پیچ ها با کلاس مشخص میشود و از کلاس های پایین پیچ آهنی 5.6 و حتی پایینتر آغاز شده و با افزایش درصد کربن و انجام عملیات حرارتی سخت تر به کلاس های بالاتر پیچ و مهره خشکه 8.8 و همینطور با افزایش درصد کربن سخت تر با انعطاف کمتر و تنسایل بیشتر پیش میرود و با عبور از گرید 10.9 بالاخره و در بالاترین سطح به کلاس 12.9 میرسد. پیچ و مهره کلاس 12.9 در سیستم استاندارد بین المللی با دارا بودن تنسایل 1240 مگاپاسکال حداکثر میزان سختی را دار می باشند. با افزایش میزان کربن در ساختار فلز میزان خشکی و تردی به حدی میرسد که به سمت چدن پیش رفته و بر اثر ضربه در آستانه شکست قرار می گیرد. پیچ آلن کلاس 12.9 در واقع به جای پیچ شش گوش این کلاس در ماشین آلات فوق سنگین مورد استفاده قرار میگیرد و پیچ شش گوش در این گرید به ندرت تولید میشود. پیچ آلن کلاس 12.9 بصورت نیم دنده تولید شده و معمولا سایزهای بالای آن از 8 الی 24 میلیمتر مورد استفاده صنایع سنگین می باشد.

 

پیچ خشکه در بازار با سه کلاس متفاوت وجود دارد که بر‌اساس میزان سختی آن تقسیم‌بندی شده‌است.حداکثر تحمل پیچ 12.9 در‌برابر فشار 120 کیلوگرم است.

 
 

سختی پیچ 12.9

.پیچ خشکه یکی از انواع پیچهای فولادی است که نسبت به پیچ آهنی از فولاد با مقدار کربن بالاتر ساخته شده‌است.سختی و مقاومت پیچ‌های خشکه به نسبت پیچ‌های‌آهنی بیش‌تر است.

سختی سنجی پیچ جزء آزمون های غیرمخرب پیچ محسوب می شود که به منظور دستیابی به مقدار سختی قطعه، و میزان انطباق با سختی استاندارد، اجرا می گردد. عملیات سختی سنجی در سطح صاف سرپیچ، سطح صاف بدنه پیچ و بخش انتهایی آن، صورت می گیرد. 3 روش متداول که در آزمون سختی مورد استفاده قرار می گیرد شامل روش برینل، روش راکول و روش ویکرز می باشد.

مطابق استاندارد ISO 898-2:2012 E

جدول محدوده سختی پیچ و مهره ها اطلاعات کاملی درباره سختی پیچ و مهره ها (ویکرز(HV)، برینل (HB)، راکول سی (HRC) و Rm) مطابق استاندارد DIN 50150 در گرید های زیر ارائه می دهد.

مطابق استاندارد ISO 898-1

 • گرید پیچ 4.6

 • گرید پیچ 5.6

 • گرید پیچ 8.8

 • گرید پیچ 10.9

 • گرید پیچ 12.9

مطابق استاندارد ISO 898-2

 • گرید مهره 5

 • گرید مهره 6

 • گرید مهره 8

 • گرید مهره 10

 • گرید مهره 12

مطابق استاندارد DIN 267/24 – ISO 898-5

 • گرید مهره 14H

 • گرید مهره 17H

 • گرید مهره 22H

 • گرید مهره 45H

پیچ گرید 12.9 با تنسایل بسیار بالا بوده که با پیچ گرید 8 در دستگاه آمریکایی که با 3 خط بر روی سطح پیچ مشخص شده بطور تقریبی در یک رده قرار میگیرد. پیچ گرید 12.9 معمولا بصورت آلنی نیم دنده یافت می شود و مورد شش گوش آن تنها در برخی سایزها در بازار موجود می باشد. از نظر تنسایل پیچ گرید 12.9 دارای تنسایل 1220 مگاپاسکال است که بالاترین رده تنسایل در بین پیچ های فولادی محسوب می شود. دارا بودن درصد بالای کربن در ساختار پیچ گرید 12.9 آن را به شدت سخت و در عین حال ترد می کند بگونه ای که این دسته از ها فاصله زیادی بین تنش تسلیم یعنی وارد شدن در ناحیه پلاستیک و شکست ندارد و به زبان دیگر انعطاف بسیار کمی دارند. پیچ های گرید 12.9 در برابر مقاومت ذاتی چندانی ندارند و بدین سبب معمولا بصورت آبکاری شده عرضه می شوند. 

پیچ الن یکی از پرکاربردترین انواع پیچ در صنعت است و دلیل استفاده از آن نوع خاص سری آن است. این محصول نیز مانند دیگر انواع پیچ در گریدهای مختلف تولید می شود. این پیچ در گرید 5.6 که کمترین میزان مقاومت و تنسایل را دارد تا گرید 12.9 که بیشترین مقاومت و تناسیل بین همه انواع پیچ دارد تولید می شود. اما در صنایع سنگین ماند ساخت خودرو های سنگین و ماشین آلات و دستگاه های بزرگ به جای پیچ شش گوش از پیچ آلن گرید 9/12 استفاده می شود. دلیل این امر را بررسی خواهیم کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 1 =