کاربرد های پیچ آلن خور

حتما نام پیچ آلن را شنیده اید. به ویژه کسانی که در زمینه های فنی – مهندسی و یا ساختمانی فعالیت دارند و با شرکت ها و کارخانجات تولید کننده پیچ و مهره، از نزدیک سر و کار دارند. در واقع پیچ آلن یکی از پرکاربردترین پیچ های صنعتی است و در صنایع مختلف از این نوع پیچ ها استفاده های گسترده ای می شود.در واقع نوعی پیچ شش گوش است.

با فروشگاه آرین پیچ همراه باشید و تمامی محصولات درجه یک را مشاهده کنید 
خرید پیچ آلن خور

برای اطلاع از قیمت فروش عمده و تک پیچ و مهره با کارشناسان فروشگاه آرین پیچ تماس بگیرید.

محصولات پیچ و مهره آلن

خدمات آرین پیچ

پیچ آلنی چیست؟

یکی دیگر از پیچ های پرکاربرد در صنعت پیچ آلن می باشد.که در اصطلاح انگلیسی آن را screws  Allen می نامند.پیچ آلن دارای سطح صاف نیز می باشد بنابراین در گوشه ها و یا فضاهای محدود قابل استفاده شده هستند. جنس این نوع پیچ از آهن یا فولاد در سه گرید است.ساختار این پیچ شبیه پیچ و مهره شش گوشه است اما در گل متفاوت هستند.پیچ آلن استوانه رزوه ای شکل است .و برای بازو بسته کردن آن ها از آچار آلن استفاده می شود.

این پیچ ها نخستین بار توسط شرکتی آمریکایی به نام کمپانی آلن در اوایل قرن بیستم، ساخته و به بازارهای کشور آمریکا عرضه شدند اما بعدها شرکت  آلمانی باور – شرته (Bauer & Schaurte) در سال 1934 میلادی نمونه های جدیدتر و بهتری با داشتن قابلیت مصرف در صنایع مختلف را تولید و در آن زمان در بازارهای مختلف، با موفقیت به فروش رساند. این نوع پیچ ها بصورت گرد بوده ولی دارای حفره ای داخلی از نوع شش گوش هستند. در حقیقت بزرگتر بودن گل این پیچ ها، موجب افزایش استقامت و در نتیجه افزایش دوام آنها در اتصالات مختلف صنعتی می شود. البته همانطور که می دانید، طبیعتا استفاده از مهره و همچنین واشر نیز به این امر تا حدودی کمک می کند. 

کاربرد های استفاده از پیچ آلن

پیچ های آلن دسته ای از پیچ های پرکاربرد در صنعت بوده که ساختار، استاندارد دنده و کاربری مشابه پیچ و مهره شش گوش دارند و در واقع در کنار پیچ شش گوش و استاد بولت در ساختار صنایع و ماشین آلات کاربرد بسیار دارند. پیچ های آلن معمولا طبق استاندارد DIN 912 و یا ISO4762 بصورت معمولا نیم دنده و از کلاس های 8.8 و 12.9 تولید میشوند. کلاسهای دیگر پیچ های آلن آهن 5.6 و کلاس 10.9 نیز به درخواست مشتریان ساخته میشود اما استاندارد DIN912 برای کلاس های 8.8 و 12.9 می باشد. از پیچ های آلن در ماشین آلات معدنی و راهسازی، خودرو سازی و بسیاری از کاربرد های مهندسی دیگر استفاده فراوان می شود. مهمترین دلیل گسترش کاربری پیچ آلن در صنایع مختلف امنیت، قابلیت اتکا و قیمت مناسب آنها است. استاندارد های تولید پیچ آلن در دستگاه های مختلف به قرار زیر است

ANSI: ASTM A574, B 18.3, B 18.3.1M | IS: 2269 |ISO: 4762 | DIN: 912 |BS: 2470, BS-EN ISO 4762

جنس پیچ آلن

جنس این پیچ بیشتر  از فولاد یا آهن است و معمولا در گریدهای 8.8-10.9-12.9  5.6-ساخته می شود که این اعداد استحکام کشش نهایی اسمی را بیان می کنند.در واقع پیچ آلن کلاس های متفاوتی دارد که اکثر  آنها بر اساس دو استاندارد iso4762  و DIN 912  تولید می شوند.

خرید پیچ آلن

خرید آنلاین
مشاوره قبل خرید
در کمترین زمان
با اطمینان خرید کنید
آرین پیچ
خرید آنلاین پیچ و مهره آلنی

روش تولید پیچ آلن

تولید پیچ معمولا به روش فورج سرد به معنای تولید در دمای محیط با غلتاندن مفتول بین فکهایی با درجه حرارت بالا و تولید مهره به روش فورج گرم انجام می شود. پروسه تولید قبل از آماده سازی برای فورج و یا گالوانیزه سرد یا گرم بسته به نوع پیچ و مهره می تواند اندکی متفاوت باشد. اما پیچ و مهره شش گوش، آلن و بیشتر پیچ های پر مصرف صنعتی مراحل مشابهی از تولید را طی می کنند.

مرحله آماده سازی مفتول

پیچ ها بطور کلی از مفتول های فولادی که بصورت کلاف هستند تولید می شوند. این مفتولها قبل از انجام پروسه تولید به مدت 30 ساعت در محلولی گرم قرار داده می شوند تا نرم شده و آماده فرایند تولید شوند. کلاف ها پس از خارج شدن از محلول گرمایشی وارد حمامی از اسید سولفوریک گرم می شوند تا زنگ زدگی و ناخالصی های سطحی آنها از روی سطح برداشته شود. در مرحله بعد کلاف خارج شده از حمام اسید گرم وارد محلول فسفات سرد شده تا سطح آن اندکی فسفاته شود. این عمل از زنگ زدگی سطحی کلاف در طی مراحل تولید پیچ جلوگیری می کند و سطح فولاد را تا اندازه ای روغن اندود می کند تا شکل دهی به آن ساده تر انجام گیرد.
 

مرحله برش و شکل دهی پیچ به روش فورج سرد

دستگاه فورج ابتدا مفتول ها را از روی کلاف کشیده و صاف می کند. سپس مفتول ها را در طول های مشخص بسته به طول نهایی که پیچ باید داشته باشد برش می زند. باید توجه داشت قطعات برش خورده ابتدایی طولی بیشتر از طول پیچ مورد نظر دارند چرا که گل پیچ نیز بر روی همین مفتولهای برش خورده پرس خواهد شد. مرحله شکل دهی گل پیچ توسط دستگاه فورجینگ توسط پرس و طی سه ضرب ایجاد میشود و هر دقیقه نزدیک به 300 گل پیچ را بوجود می آورد.

مزایای استفاده از پیچ آلنی

همانطور که گفته شد شکل گل پیچ آلنی بگونه ای است که اتصال آن راحت تر صورت می پذیرد و گردش دست ساده تر می باشد و از این رو استفاده از پیچ آلنی نیاز به فضاسازی مناسب آنگونه که پیچ شش گوش نیاز دارد ندارد. علاوه بر ایت اتصالات پیچ آلنی محکمتر از پیچ های شش گوش هستند و در برابر حرکت دینامیک و لرزش نیز مقاومت بالاتری دارند بنابراین در اتصالات میتوان از تعداد کمتری پیچ آلنی نسبت به پیچ فولادی استفاده نمود که این امر سبب میشود هم سازه در نهایت سبک تر شود و هم با ایجاد سوراخ های کمتر نقاط تمرکز تنش کمتر شده استحکام بالاتر رود.

تفاوت اصلی پیچ آلن و شش گوش در گل آنهاست که پیچ های آلن گل بزرگتری داشته و در سایز برابر وزن بیشتری نیز دارند. برای اتصال آنها از آچار آلن استفاده میشود که تسلط بیشتری در اتصال مخصوصا در شرایطی که دسترسی سخت است دارند.در مقایسه با پیچ های معمولی تعداد کمتری پیچ آلن می تواند اتصالی پایدار با استحکام بالا را بوجود آوردو از آنجا که نیاز به تعداد کمتری پیچ آلن است تعداد سوراخ ها کمتر شده و نقاط تمرکز تنش کمتر می شود که خود سبب استحکام بیشتر سازه است.

قیمت پیچ های آلنی

برای مشاوره و خرید انواع پیچ و مهره، واشر و .. مطابق با استانداردهای جهانی کافیه با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید تا بهترین و مناسبترین پیچ ومهره با گرید های بالا و بهترین کیفیت را از فروشگاه آرین پیچ خریداری فرمایید

انواع پیچ های آلنی | تفاوت انواع پیچ های النی

پیچ آلن شش گوش سر کوتاه:

در قطعاتی که به دلیل نازک بودن بیش از اندازه نمی توان از پیچ های آلن استاندارد استفاده کرد از پیچ آلن شش گوش کمک می گیرند.

پیچ آلن با سر شولدری:

در سوراخ کاری و فرایند های شکل دهی از این نوع پیچ استفاده می شود همچنین از آنها در اتصالات اهرم ها ، پاشنه های گردان ، پیچ های دو سر دنده، پین های تکیه گاهی در بازو های نوسانی مورد استفاده قرار می گیرد. این پیچ ها در ورق گیر ها و فنر های سنبه و ماتریس ها نیز کاربرد دارند به همین دلیل به آنها پیچ های مهره دار ورق گیر نیز می گویند.

پیچ آلن سر تخت (سرخزینه):

این پیچ همانند نامی که دارد دارای سری تخت و در داخلش حفره شش گوشه قرار دارد.یکی از مزیت های پیچ های آلن که می توان به آن اشاره داشت : با حداقل تعداد پیچ می توان استحکام بالا تری را ایجاد کرد.برای سطح های نرم از پیچ آلن سر تخت کمک گرفته می شود و تا نشستن کامل بر روی سطح می رود.از این نوع پیچ در دستگاه های صنعتی و قطعات بسیار کاربرد دارد.

پیچ آلن چیست؟

پیچ آلن مغزی:

پیچ آلن مغزی ،استوانه ای رزوه شده است و با توجه به نام آن بدون گل پیچ می باشد.و استاندارد هایی آن DIN ۹۱۳،DIN ۹۱۴،DIN ۹۱۵۹ می باشد.از پیچ آلن مغزی بیشتر در شیرآلات استفاده می شود.و زمانی که به آچار یا پیچ گوشتی احتیاج نباشد از پیچ آلن مغزی استفاده می کنند.

 

پیچ آلن مغزی

پیچ آلن سر استوانه ای:

پیچ آلن با سر نیز می گویند  و به صورت استوانه ای رزوه شده است که نوک رزوه آن در دو طرح مختلف یعنی ماشینی یا معمولی می باشد.برای سفت و محکم تر کردن اتصالات  از مهره استفاده می شود‌.برای سفت و محکم تر کردن اتصالات از مهره استفاده می شود‌.این پیچ استحکام مطلوب و همچنین وزن کمی دارد و در مصارف خانگی و صنعتی از آن استفاده می شود‌.

خرید پیچ و مهره آلنی

پیچ آلن خور استیل

یکی از پر کاربردترین های پیچ و مهره استیل ، پیچ های آلن خور است . این پیچ ها در انواع و اندازه های مختلفی در بازار پیدا میشوند که در صنعت و  مصارف خانگی از آنها استفاده های مختلفی میشود . کاربرد Screw Alan Stainless Steel یا همان پیچ آلن خور استیل در هر محیطی رویت میشود . از کارخانجات گرفته تا صنایع کشاورزی و منازل و اماکن عمومی همیشه ما گونه ای از پیچهای آچار آلن خور 304 و 316 را دیده ایم که از بهترین میلگردهای استیل تولید میشوند .همراه استیل آرام باشید تا شما را به دنیایی از آلن خور ها ببریم و کلی مطالب درباره این دسته از پیچ و مهره ها آماده کرده ایم .

انواع پیچ آلن خور استیل Screw Alan Stainless Steel

ما در صنعت استیل پیچ های پر مصرف آلنی 304 و 316 را به 5 دسته تقسیم میکنیم

 • پیچ  استیل استوانه ای آلن سر کوتاه
 • پیچ استیل آلن سر دکمه ای ( پیچ آلن کله قارچی )
 • پیچ استیل آلنی شانه دار
 • پیچ استیل آلن خور ستاره ای
 • پیچ آلن سر تخت استیل

ویژگیهای پیچ آلن خور استیل

1. پیچ آلن خور استیل استوانه ای

گریدهای پیچ استیل استوانه ای عبارتند از :

 • پیچ گرید  A2 یا 304
 • پیچ گرید  A4 یا 316

استانداردهای پیچ های آلن خور استیل استنلس از astm یا din یا iso پیروی میکنند   و کاربردهایی نظیر موارد زیر دارند :

کاربردهای پیچ آلن خور استیل

کاربردهایی نظیر اتصال اتصالات استیل به لوله یا اتصالات ، استفاده برای نصب شیرآلات ابزار دقیق به مخازن و یا محیطهایی با دقت پایین و بالا و قابل تنظیم  . نصب ورق استیل به پروفیل ها و تسمه ها در مصارف ساختمانی و سالن های بهداشتی وسردخانه ها

2. پیچ آلن خور استیل سر دکمه ای

این پیچ ها به دلایلی جایگزین پیچ های سر دکمه ای پیچ گوشتی خور شده اند .

 • امکان سفت شدن 8 برابر با آچار آلن نسبت به پیچ گوشتی
 • دارای رزوه های استیل و بسیار مقاوم در برابر خطر هرز شدن
 • زیبایی کلاهک پیچ های سر دکمه ای نسبت به سایر پیچ ها

 

کاربرد پیچ های آلن خور سر دکمه ای

این پیچ ها در  نرده سازی های استیل و پارتیشن بندی اماکن دولتی و خصوصی با ورقهای استیل و پروفیل های استیل جهت مونتاژ قطعات و ورق ها استفاده میشود . همچنین در کلیه صنایع نفت و گاز و کارخانجات صنایع غذایی استفاده زیادی و خودرو سازی استفاده فراوانی از این پیچ ها میشود

3. پیچ آلن خور استیل ستاره ای

با پیج های به اصطلاح ستاره ای همگی آشنا هستیم و در واقع جایگزین پیچ های آلن خور ستاره ای با آچار های 4 گوش و 6 ضلعی در برخی صنایع ملزم کار میباشد  . چینی ها در ابتدا برای اینکه فروش این دسته از پیچ ها را انحصاری کنند دست به تولید انبوه و استفاده از آن در کلیه تجهیزات الکترونیکی و صنعتی زدند . در واقع سه دلیل اصلی برای این کار وجود داشت :

 • امکان کپی برداری این پیچ ها و آلن آن در ابتدا خیلی سخت بود
 • جهت تشخیص یک قطعه فابریک و دست نخورده و مبحث گارانتی محصول
 • درگیر شدن بیشتر آچار با دیواره های پیچ

قیمت خرید انواع پیچ آلن خور

در بازار نوسانات زیادی قیمت پیچ های آلنخور دارد که فروشگاه آرین پیچ با توجه به مرکز پخش پیچ و مهره تا به الان بوده است توانسته در این مدت مشتریان خود را داشته باد و هم به صورته تکی و هم به صورت عمده فروش انواع پیچ مهره آلنی و گالوانیره و پیچ چوب و … راداشته باشد کافیست با شماره تلفن های فروشگاه آرین پیچ فقط تماس بگیرید و راهنمایی های قبل خرید را با مشاوران کاربلد این عرصه مشاوره بگیرند.

خرید آنلاین پیچ و مهره واشر

برای مشاوره و خرید انواع پیچ و مهره، واشر و .. مطابق با استانداردهای جهانی کافیه با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید تا بهترین و مناسبترین پیچ ومهره با گرید های بالا و بهترین کیفیت را از فروشگاه آرین پیچ خریداری فرمایید

پیچ آلن استاندارد ISO

پیچ آلن استاندارد ایزو طبق کد 4762 طراحی و تولید می شوند. این استاندارد از آلیاژ فولاد با ترکیب شیمیایی کربن 0.2-0.5%، فسفر حداکثر 0.035%، گوگرد حداکثر 0.035% و اندکی نیکل، کروم و وانادیوم می باشد که کلاس نهایی 12.9 را حاصل می شود. پیچ آلن کلاس 12.9 طبق استاندارد ایزو شامل عملیات حرارتی شده که گرمایش و سرمایش سریع توسط روغن و گرمایش دوباره تا دمای حداقل 360 درجه سانتی گراد را شامل می شود. پیچ های آلن تولید شده طبق این استاندارد معمولا بدون آبکاری و بصورت سیاه عرضه می شوند و معمولا قابل مقایسه با پیچ آلن استاندارد آمریکایی با اندکی تفاوت ساختاری و مقاوتی هستند. مشخصات سختی این استاندارد عبارتند از :

سختی 39-44 راکول یا 385-435 ویکرز

تنسایل حداقل 1220 N/mm2

بار گواه حداقل 1100 N/mm2

افزایش طول حداقل 8%

سوالات متداول(FAQ)

یکی از دلایلی که موجب شده تا امروزه بجای پیچ هایی شش گوش معمول، از پیچ آلن در موارد مختلفی استفاده شود، مزایای متعدد استفاده از این پیچ ها است از جمله: 

 • دوام مناسب
 • استحکام بالا
 • نیاز به استفاده از پیچ های کمتر و در نتیجه ایجاد سوراخ های کمتر جهت نصب

معمولا پیچ های آلن بصورت نیم دنده تولید می شوند. شاید جالب باشد که بدانید نام آلن نیز برگرفته از شرکتی به این نام بوده (Allen Manufacturing Company) که برای نخستین بار در سال 1910 میلادی، در هارتفورد ایالت کانکتیکات ایالات متحده آمریکا نمونه های اولیه این نوع پیچ ها را طراحی و تولید کرده است

مروزه پیچ های آلنی به دو صورت در بازارهای کشورمان فروخته و عرضه می شوند: 

• اینچی
• متریک

پیچ های آلنی با شکل های مختلف و استاندارد های متفاوتی ساخته می شوند . پرکاربرد ترین نوع پیچ آلنی در صنعت استاندارد DIN912 معروف به سری 1960 است. چرا که پیچ آلنی در واقع تکنولوژی جدیدی در اتصالات صنعتی است که در اواسط دهه 40 قرن بیستم ابداع شد و در ابتدا ایراداتی در ابعاد و استاندارد های تولید وجود داشت که این اشکالات به تدریج رفع و استاندارد نهایی در سال 1960 بدست آمد که بصورت نیم دنده و با سختی 38 الی 45 راکول و ابتدا فقط بصورت فولادی و بعدها بصورت استیل نیز تولید شد. این استاندارد از پیچ آلن با نام انگلیسی Socket head cap screws می باشد. استاندارد دیگر پیچ آلنی مربوط به پیچ آلن مغزی است که معمولا بصورت اینچی تولید می شود و از استاندارد ASTM F912 تبعیت می کند و با نام انگلیسی Socket Set Screws خوانده می شود. نوع دیگر پیچ آلنی سر تخت است که با لبه کنیک تولید می شود و در واقع برای سطوح نرم قابل استفاده است که پس از اتصال در داخل سطح کار وارد شده و بر روی سطح بنشیند. پیچ آلنی سر تخت طبق استاندارد ASTM F835 تولید می شود.

خرید آنلاین پیچ و مهره آلنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × پنج =