دسته‌بندی نشده

گالوانیزه گرم

پیچ و مهره گالوانیزه گرم چیست؟

گالوانیزه گرم  یا  Hot Dip Galvanization یکی از موثر ترین پوشش های مقاوم در برابر خوردگی می باشد.شکل گیری پوشش گالوانیزه (در روش گالوانیزه گرم) در سطح فولاد، یک واکنش متالورژیکی می باشد. در این فرآیند ترکیب روی (Zn) و آهن (Fe) باعث ایجاد لایه های سختی در سطح قطعات می گردد.سطحی ترین لایه (Eta) نام دارد. اتا پس از بیرون آوردن قطعات از داخل مذاب روی (zinc) تشکیل می شود. تقریبا از  100% روی (Zinc) تشکیل شده است.سختی لایه های آلیاژی تشکیل شده  Zeta, Delta, Gamma  بیشتر از سختی فولاد خام (Base Steel) می باشد. 

فرایند پوشش دهی پیچ و مهره گالوانیزه گرم

شستشو
قطعات با توجه به میزان زنگ زدگی و چربی فرآیند شستشو را طی می کنند. اگر قطعات از قبل روکش داشته باشند در این مرحله روکش آن ها برداشته می شود. برای این کار معمولا از چربی سوز و اسیدهای ضعیف استفاده می کنند. سطح قطعات باید عاری از هر گونه پوسته و پوشش باشد.

فرایند پوشش دهی پیچ و مهره گالوانیزه گرم

خشک کردن
قطعات پس از شستشو باید خشک شوند. در صورتیکه قطعه خیس وارد مذاب روی گردد باعث پرتاب روی به اطراف می شود. برای سرعت بخشیدن به فرآیند خشک کردن، قطعات را داخل وان پیشگرم قرار میدهند. این عمل علاوه بر اطمینان از خشک شدن قطعات دمای آنها را بالا می برد. پیشگرم کردن از کاهش بیش از حد دمای وان مذاب توسط قطعات ورودی پیشگیری می کند. قطعاتی که وارد وان مذاب روی می شوند به سرعت دمای وان را پایین می آورند.

کوئنچ آب
پس از مرحله سانتریفیوژ دمای قطعات به حدود 250 درجه سانتیگراد رسیده است. در این دما واکنش بین روی و آهن هنوز ادامه دارد. برای توقف این واکنش قطعات وارد وان کوئنچ آب می شوند

پوشش دهی
قطعات در این مرحله وارد وان مذاب روی می شوند. ابعاد وان مذاب با توجه به اندازه قطعات متفاوت است. دمای وان مذاب با توجه به نوع قطعات و ضخامت پوشش، عددی بین 450 تا 580 درجه سانتیگراد می باشد. دمای وان برای تمامی قطعات هر محموله باید یکسان باشد. در غیر اینصورت ضخامت پوشش قطعات یکسان نخواهد شد. فرایند پوشش دهی قطعات آهنی و بدون رزوه در این قسمت پایان می یابد.

سانتریفیوژ
پس از خروج قطعات از وان مذاب روی، به دلیل باقی ماندن روی در بین رزوه ها، قطعات (پیچ و مهره گالوانیزه گرم شده) رزوه دار نیاز به سانتریفیوژ شدن دارند. قطعات پس از خروج از وان روی به سرعت وارد دستگاه سانتریفیوژ مخصوصی می شوند. روی بجای مانده در داخل رزوه ها بدین طریق خارج می شود. دمای قطعات در مرحله سانتریفیوژ نباید به کمتر از 350 درجه برسد. در غیر این صورت نظافت رزوه های به درستی انجام نخواهد شد. سرعت عمل در این مرحله مهم است.

خرید آنلاین پیچ و مهره واشر

برای مشاوره و خرید انواع پیچ و مهره، واشر و .. مطابق با استانداردهای جهانی کافیه با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید تا بهترین و مناسبترین پیچ ومهره با گرید های بالا و بهترین کیفیت را از فروشگاه آرین پیچ خریداری فرمایید

ضخامت پوشش پیچ و مهره گالوانیزه گرم

دما و زمان دو عامل اصلی در تعیین ضخامت این نوع پوشش هستند. هر چه دمای مذاب روی بیشتر باشد ضخامت کمتر خواهد بود و هرچه دمای مذاب روی کمتر باشد ضخامت پوشش بیشتر. مدت زمان نگهداری قطعات در داخل وان مذاب نیز بر ضخامت تاثیر گذار است. این زمان از سه تا پانزده دقیقه بوده و بسته به حجم و نوع قطعات متغییر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × پنج =