اطلاعات در مورد پیچ و مهره

خرید آنلاین پیچ و مهره واشر

برای مشاوره و خرید انواع پیچ و مهره، واشر و .. مطابق با استانداردهای جهانی کافیه با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید تا بهترین و مناسبترین پیچ ومهره با گرید های بالا و بهترین کیفیت را از فروشگاه آرین پیچ خریداری فرمایید

عمده فروشی انواع پیچ و مهره در تهران

مرکز پیچ و مهره عمده در تهران کجاست؟ چگونه می توان از قیمت ارزان و مناسب در خرید انواع پیچ برخوردار شد؟ انواع پیچ بر چه اساسی دسته بندی می شوند؟

در روزگار ما اتصالات در صنعت و تولیدات  نقش بسیار پررنگی را دارد.  اتصالات شامل بخش های مختلف از جمله پیچ و مهره ها  پین ها  پرچ ها بست ها می باشد. به زبان دیگر می‌توان گفت اتصالات شامل مواد که با درگیر کردن یا متصل کردن قطعات آنها را در کنار یکدیگر نگه می دارند یا به هم متصل می‌کنند. یکی از این اتصالات در واقع می توان گفت که مهمترین بخش اتصالات پیچ ها هستند به طوری که هیچ وسیله ای را نمیتوان یافت که در قسمتی از آن پیچ به کار نرفته باشد.

مهم ترین معیار انتخاب پیچ ومهره

پیچ و مهره ها در شکل های مختلف، ابعاد مختلف، با جنس و متریال مختلف، استاندارد های تولید بسیار متنوع، آبکاری های سطحی مختلف و نوع دنده و رزوه متفاوتی تولید و عرضه میشوند. بنابراین انتخاب پیچ و مهره ها یک عملیات کاملا مهندسی بوده و نیاز به استفاده از هند بوک های مهندسی و مشورت با مهندسین و تکنسین های با تجربه در این زمینه دارد و انتخاب نا مناسب این قطعه صنعتی و یا جایگزینی پیچ و مهره ها با استاندارد های نا مناسب می تواند طبعات جبران نا پذیری را به همراه داشته باشد. استاندارد های مختلف پیچ و مهره شرایط عمل آوری متفاوتی را علاوه بر استاندارد های ابعادی ارائه می دهند که پیچ و مهره های استاندارد های مختلف گاهی با اندکی تفاوت ساختاری در صنایع مختلف ارجحیت پیدا می کنند. در زیر ما فاکتور های اصلی که در انتخاب پیچ و مهره ها بکار می روند شرح داده ایم

انواع پیچ های ساختمانی

همانطور که اشاره کردیم از میان انواع پیچ ومهره ها، دسته ای از آنها پیچ و مهره های ساختمانی نام دارند که کاربرد آنها در صنعت ساختمان سازی است. پیچ های ساختمانی دارای استانداردها و گریدهای خاصی هستند و اصولا از هر نوع پیچ و مهره در ساختمان ها و سازه ها نمی توان استفاده کرد.

امروزه از پیچ های ساختمانی استفاده های فراوانی در سازه های فلزی و ساختمان های می شود. در واقع در مقایسه سازه های بتنی و فلزی، یکی از مزایای سازه های فلزی نسبت به سازه های اسکلت بتن، استفاده از پیچ و مهره است. به همین جهت امروزه خرید و فروش پیچ و مهره های ساختمانی در جهان بصورت گسترده ای صورت می گیرد و در انواع سازه های فلزی مورد استفاده قرار می گیرند.

اتصال پیچ های ساختمانی پر مقاومت

پیچ های مقاوم سازه های اسکلت فلزی که دارای درجه مقاومت کششی بالایی نیز هستند عمدتا به یکی از دو روش زیر متصل و نصب می شوند:

در نوع اول (اتصال اتکایی) بر اثر حرکت دادن و لغزش ورق ها بر روی پیچ ها، اتصال ایجاد می شود. اما به دلیل نوع اتصال کیفیت این نوع اتصالات از نوع اصطحکاکی کمی پایین تر است و در درازمدت احتمال آسیب دیدگی پیچها نیز بیشتر است.

نوع دوم یا اتصال اصطحکاکی پیچ های ساختمانی معمولا از آچارهای بزرگ و مخصوصی مانند آچار مدرج و یا آچارهای خاردار استفاده می شود. به دلیل نصب و سفت کردن اتصالات با استفاده از آچار، امکان لغزش و حرکت صفحات وجود ندارد و البته این نکته را هم باید در نظر گرفت که قبل از اتصال توسط پیچ و مهره در این نوع اتصال، محل اتصال باید تمیز شود.

اجزای تشکیل دهنده اتصال پیچ ساختمانی

جهت ایجاد اتصالات در سازه های فلزی، پیچ ساختمانی و اجزای دیگر اتصال پیچی مورد استفاده می گیرند که عبارتند از:

کله پیچ همان بخش انتهای پیچ است که به آن سر پیچ نیز گفته می شود و دارای انواع شش گوش، چهار گوش، گرد و … است و در حقیقت هنگام سفت کردن و یا باز کردن پیچ، آچار یا پیچ گوشتی به این قسمت متصل شده و پیچ چرخانده می شود.تنه پیچ نیز فضای بین کله پیچ تا رزوه است.

انتخاب نوع پیچ

مهمترین فاکتور در انتخاب نوع پیچ نوع کاربری و صنعت مادر که پیچ و مهره در آن استفاده می شود می باشد. برای اینکه انتخاب کنید که پیچ مورد نیاز شما شش گوش است و یااستاد بولت ، آلن، سر مته ای، ماشینی، پیچ چوب و غیره ابتدا باید نوع کاربری آن را تعیین نمایید.اگر پیچ برای صنایع فلزی سنگین و فولاد انتخاب می شود گزینه پیش روی شما پیچ های شش گوش، آلن و استاد بولت ها هستند. در صنایع ساختمانی پیچ های شش گوش کلاس 10.9 ، 12.9 و شش گوش استحکام بالا ASTM A325 همراه با مهره ها و رول بولت ها هستند که بیشترین استفاده را دارند.در صنعت آب و فاضلاب پیچ های شش گوش کلاس 8.8 و استاد بولت ها با آبکاری های مختلف هستند که کاربری وسیع دارند.در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی استاد بولت ها استاندارد ASTM A193 B7, B8, B16 هستند که کاربرد بسیار گسترده ای در اتصالات خطوط انتقال سیال برای اتصالات فلنج ها دارند.در صنایع ماشین آلات پیچ های شش گوش کلاس 8.8 و 10.9 کاربرد فراوان دارند

انتخاب نوع پیچ

انتخاب ابعاد پیچ ومهره

مهمترین فاکتور در انتخاب ابعاد پیچ و مهره بار وارده، تنش برشی، پیچش و محاسبات دینامیکی حرکت و ضربه می باشد. محاسبه بار وارده به سطح مقطع پیچ بسته به اینکه در خرپا استفاده میشود یا قاب، استفاده صرفا استاتیکی است یا دینامیکی، پیچ و مهره در معرض ضربه قرار دارند یا خیر، فرکانس اعمال بار یا ضربه به چه میزان است، رزونانس اتفاق می افتد یا خیر انجام می گیرد که یک پروسه کاملا مهندسی است.

قیمت پیچ و مهره در بازار تهران

قیمت پیچ و مهره در بازار تهران مخصوصا در خرید عمده بسیار مهم است که پیچ و مهره مناسب را چگونه و از کجا تهیه کنید که هم قیمت مناسبی داشته باشد هم به صرفه و جننس خوبی باشد خرید پیچ و مهره عمده بیشتر توسط صنعتگران، کارگاه های ساخت و ساز و تولیدکنندگان انجام می شود. البته فروشندگان پیچ و مهره نیز از جمله مشاغلی هستند که ترجیح می دهند خرید پیچ و مهره عمده داشته باشند؛ اما خرید آنها نسبتا کمتر از صنعتگران و تولیدکنندگان است. فروش پیچ و مهره عمده در قالب فروش پیچ و مهره کیلویی انجام می شود. به این شکل که 100 گرم از پیچ و یا مهره شمرده شده و تعداد آن را در مقدار مورد نیاز خود ضرب می نمایند. به این شکل تعداد نهایی پیچ و مهره خریداری شده به دست می آید. برای مثال اگر 100 گرم پیچ 5 عدد پیچ را شامل شود، یک کیلو پیچ شامل 50 عدد پیچ خواهد بود. از مزایای خرید پیچ و مهره کیلویی، استفاده از تخفیفاتی است که تولید کننده پیچ و مهره در زمان فروش عمده در نظرگرفته است. به این شکل قیمت پیچ و مهره کیلویی به نسبت کمتر از خرید بسته ای و یا تعدادی آن تمام خواهد شد.

قیمت پیچ و مهره

نوع آبکاری پیچ ومهره

مهمترین فاکتور در انتخاب نوع آبکاری پیچ و مهره ها شرایط محیطی آنها است. بسته به اینکه پیچ و مهره در چه دما و رطوبتی بسته میشوند، غلظت اسیدی و آمونیاکی محیط چقدر است و …. آبکاری های مختلف از گالوانیزه سرد و  گالوانیزه گرم ، داکرومات، آبکاری فسفاته و غیره می شوند. برخی از متریال ها مثل استنلس استیل که در ساختار خود کروم و نیکل دارند اصلا نیازی به آبکاری ندارند. برخی دیگر که نیاز به آبکاری دارند بدلیل شرایط حرارتی آبکاری برخی آبکاری ها را نمی پذیرند مثل استاندارد ASTM A490 که آبکاری گالوانیزه گرم نمی شود.

پیچ و مهره

انتخاب استاندارد تولید

استاندارد تولید پیچ و مهره ها اصولا تعیین کننده جنس پیچ و مهره، ابعاد گل پیچ، طول رزوه، گام پیچ، عمق رزوه ، متریال تشکیل دهنده پیچ و عملیات حرارتی برای عمل آوری آن می باشد. بنابراین جهت انتخاب استاندارد تولید در نظر گرفتن سه فاکتور نوع کاربری، بار اعمالی و شرایط دمایی محیط مد نظر قرار می گیرد. نوع کاربری پیچ مشخص می کند که پیچ و مهره دنده ریز هستند یا درشت، نیم دنده هستند یا تمام دنده، گل ریز یا گل درشت که هر یک در استاندارد های مختلفی آورده شده اند.باراعمالی محاسبه شده با در نظر گرفتن ضریب اطمینان بسته به درجه اهمیت و امنیت می باشد و انتخاب تنش تسلیم، تنسایل، افزایش طول و غیره طبق جداول استاندارد های مختلف انتخاب می شود.

استاندارد های مختلف عملیات حرارتی مختلفی را برای به عمل آوردن پیچ و مهره ها معرفی نموده اند که در نهایت مقاومت سرمایشی و گرمایشی مختلفی به آنها می دهد. پیچ و مهره های استانداردASMT A320L7 برای کاربری تا دمای منفی 65 درجه سانتی گراد هم مناسب هستند. این در حالی است که بسیاری از استاندارد های تولید دیگر در این دما دچار شکست شده و بر اثر ضربه پیچ می شکند. پیچ و مهره استاندارد A453 مقاومت حرارتی بسیار بالایی دارد و ضریب انبساط آن تحت حرارت کم بوده و برای استفاده در شرایط بسیار گرم کوره ها، موتورخانه ها و غیره مناسب است. علاوه بر آن استاندارد تولید پیچ و مهره مشخص کننده جنس و متریال بکار رفته در آن از فولاد کم کربن، پر کربن، فولاد هواخور، استنلس استیل، تیتانیوم و غیره نیز می باشد.

استاندارد پیچ و مهره ساختمانی

امروزه سه استاندارد پیچ های سازه های فلزی پر کاربردتر از سایر استانداردها هستند:

البته شاید بتوان استاندارد ANSI را نیز چهارمین استاندارد پیچ های ساختمانی دانست اما عمدتا بسیاری از مهندسان و صاحبان پروژه های بزرگ و کوچک ساختمانی در جهان، جهت خرید پیچ و مهره های منطبق با یکی از سه استاندارد بالا اقدام می کنند. به ویژه استاندارد های DIN آلمان و ASTM که در کشور خودمان نیز از سالها پیش این، پیچ های تولید شده بر اساس این استانداردها مورد استفاده قرار می گرفته است.

از مهمترین و معروف ترین استانداردهای پیچ های ساختمانی (سازه های اسکلت فلزی) می توان به موارد زیر اشاره کرد:

به دلیل حساسیت سازه های فلزی و مسئله مقاومت در برابر فشار و وزن سازه، لازم است که پیچ های ساختمانی با گرید مناسب خریداری و نصب شوند. به همین جهت امروزه در سازه های فلزی، بیشتر از پیچ های ساختمانی با گریدهای زیر استفاده می شود:

البته مجددا باید تاکید کنیم که این مسئله همیشگی نیست و موارد استثناء نیز وجود دارند اما عمدتا پیچ های دارای گرید بالا در صنعت راه و ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. در اسکلت های سنگین فلزی سازه ها، بار زیادی بر پیچ ها وارد می شود به همین جهت باید پیچ و مهره های نصب شده دارای کلاس و گرید مناسبی باشند تا بتوانند تا حد امکان وزن سازه را تحمل کنند

به همین جهت حتی در صنعت، در مواردی پیچ ها به دو دسته پیچ های معمولی و پیچ های مقاوم دسته بندی می شوند. مقاومت این پیچها بر اساس واحد مگاپاسکال اندازه گیری می شود. معمولا پیچ های معمولی دارای مقاومت کششی بین 400 الی 600 مگاپاسکال هستند ولی پیچ های دارای مقاومت بالا اغلب مقاومت کششی بین 800 الی 1200 مگاپاسکال دارند.

از پیچ های معمولی ساختمانی در مواردی مانند سازه های موقت، ساختمان های کوچک، خرپا و مهاربند استفاده می شود ولی از پیچ های ساختمانی مقاوم در پروژه های بزرگ ساختمانی مانند پل های فلزی و یا ساختمان های بزرگ استفاده می شود.

خرید آنلاین پیچ و مهره واشر

برای مشاوره و خرید انواع پیچ و مهره، واشر و .. مطابق با استانداردهای جهانی کافیه با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید تا بهترین و مناسبترین پیچ ومهره با گرید های بالا و بهترین کیفیت را از فروشگاه آرین پیچ خریداری فرمایید

پیچ های پر مقاومت

این نوع از فولاد با کربن متوسط ساخته شده است و در ساختشان از عملیات های حرارتی و.. استفاده شده است و از مقاومت بالایی برخوردار است. از این پیچ ها در اتصالات اصطکاکی استفاده میشود.در مکانیزم پیچ پانل های پر مقاومت از واشرهای فولادی سخت و کربوریزه شده هم برای توزیع فشار و تحمل بار در سازه ها استفاده میشود. و از آنها به عنوان جایگزین پرچ ها و در ساختمان سازی، پلها و ماشین ها استفاده میشود.تقسیم بندی انواع پیچ از نظر مقاومتشان به عوامل مختلفی بستگی دارد، یکی از این طبقه بندی ها، تقسیم بندی از نظر مقاومت است. استفاده از پیچ با مقاومت های مختلف به عواملی مانند کشش و نوع مصالحی دارد که در آن استفاده شده است.

کاربرد پیچ‌های مقاوم

مزایای استفاده از پیچ‌های پرمقاومت

این نوع از فولاد با کربن متوسط ساخته شده است و در ساختشان از عملیات های حرارتی و.. استفاده شده است و از مقاومت بالایی برخوردار است. از این پیچ ها در اتصالات اصطکاکی استفاده میشود.در مکانیزم پیچ پانل های پر مقاومت از واشرهای فولادی سخت و کربوریزه شده هم برای توزیع فشار و تحمل بار در سازه ها استفاده میشود. و از آنها به عنوان جایگزین پرچ ها و در ساختمان سازی، پلها و ماشین ها استفاده میشود.

  • مقاومت بالاتر در مقایسه با پیچ های معمولی
  • ایجاد اتصالات محکم بدون لغزش در المان ها
  • تنش خستگی بالاتر
  • استفاده از تعداد کمتری پیچ در مقایسه با پرچ
  • به دلیل بستن با استفاده از آچار و مهره مزاحمت صوتی ندارند.
  • امکان باز کردن و اعمال تغییر در سازه
  • نیاز به افراد زیادی برای متصل کردن سازه ها نیست.

خدمات آرین پیچ

از دیگر مزایای خرید پیچ و مهره کیلویی تامین نیاز کارگاه و کارخانه برای مدت طولانی است. از آنجایی که قیمت پیچ و مهره کیلویی گاه از نوسانات قیمت ارز تاثیر می گیرد با خرید عمده محصولات مصرفی همچون پیچ و مهره می توان قیمت تمام شده کالای تولید شده، پروژه ساختمان سازی و …  را تا میزان قابل توجهی کاهش دارد. پس اگر از جمله افرادی هستید که روزانه تعداد زیادی پیچ مصرف کرده و یا می فروشید خرید پیچ و مهره کیلویی بهترین گزینه پیش روی شما است. برای خرید پیچ هم اکنون با ما تماس بگیرید. 

معرفی و مشخصات پیچ آچاری

پیچ آچاری یا شش گوش

پیچ آچاری یک نوع پیچ با گل پیچ شش گوش می‌باشد که به علت شکل ظاهری آن که توسط آچار می‌تواند باز و بسته شود به نام آچاری یا شش گوش در بازار شناخته می‌شود. پیچ آچاری در اندازه‌ها و قطرهای متفاوت برای مصارف مختلف موجود می‌باشد. این پیچ بر اساس استاندارد جهانی ISO26 و یا استاندارد آلمانیDIN13  تولید می‌شود.

معرفی پیچ آچاری

رزوه و دنده پیچ آچاری در انواع درشت، ریز و خیلی ریز وجود دارد. قطر پیچ آچاری از ۳ تا ۶۴ میلیمتر می‌باشد. طول این پیچ از ۶ الی  500میلیمتر ساخته می‌شود. پیچ آچار کلاسهای متفاوتی دارد که انواع آن از ۶ تا ۱۲ استفاده بیشتری می‌شود. پیچ آچاری یا پیچ آچارخور به نام‌های پیچ آچاری سنگین یاHV  هم در بازار شناخته می‌شود. گل پیچ آچاری در دو نوع گل درشت و گل ریز در سازه‌های متفاوتی استفاده می‌شود. پیچ آچاری در انواع تمام رزوه و نیم رزوه یا همان تمام دنده و نیم دنده در بازار وجود دارد و بنابر نوع کار از مدل مناسب باید استفاده کرد.

جنس و انواع پیچ آچاری

کاربرد پیچ آچاری

پیچ‌های آچاری در انواع مختلف آهنی ، خشکه ، استیل و گالوانیزه وجود دارد و می‌تواند به صورت گالوانیزه گرم، زینک و داکرومات ساخته ‌شود. پیچ شش گوش با کلاس ۵٫۶ جزو پیچ‌های آهنی و با کلاس ۸٫۸ جزو پیچ‌های خشکه حساب می‌شود . هرچه کلاس پیچ بالاتر رود درصد کربن در آن بیشتر می‌شود و استقامت آن بالا می‌رود ولی ترد می‌شود.

پیچ آچاری یکی از پرکاربردترین پیچ‌های مورد استفاده در صنعت و به خصوص صنایع سنگین می‌باشد. این پیچ‌ها غالبا برای ساخت و سازهای پرتنش استفاده می‌شود و در ساخت ماشین آلات ، ساختمان‌سازی ، صنایع راه و ساختمان ، سد سازی و پل سازی، صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی، صنایع آب و فاضلاب و صنایع ریلی کاربرد زیادی دارد. این پیچ در ساخت وسایل خانه و اتصالات مرتبط نیز استفاده می‌شود. در ساخت شاتل فضایی و موشک نیز از این پیچ‌ها استفاده می‌شود.

محصولات آرین پیچ

سوالات متداول

اگر هر کدوم به این موقعیت برخوردید، به جای عوض کردن پیچ و “سوراخ تر” کردن چوب، خیلی راحت، کافیه که سوراخو با چسب چوب پر کنید و بعد همون پیچ قبلیرو تا جایی که میشه سفت کنید و تو سفت ترین حالت نگه دارید. مطمئن بشید که دو تیگه ای که به هم وصل میشوند کاملا به هم وصل هستند. مثلا با گیره یا نخ می تونید دو تیکه رو به هم وصل کنید. حالا با خیال راحت محلو ترک کنید و دوساعت بعد، برگردید. حالا پیچ ها کاملا سفت شدن و آماده استفاده هستن. تاکید می کنم، هیچ وقت از پیچ کلفت تر استفاده نکنید.

پیچ های چوب معمولا از جنس استیل ضد زنگ هستند (پیچ چوب استیل) و در بعضی مواقع با روکش زینک تولید می‌شوند که رنگ زرد یا نقره‌آبی دارد، از دیگر مواد مورد استفاده برای تولید پیچ های چوب می تواند فولاد ساده، برنج، آلومینیوم و فولادهای ویژه یا فولاد پوشیده شده با چسب باش

برای تعیین سایز پیچ های چوب یا خودکار از ۴ قطر مختلف آنها استفاده می شود که در واقع از قطر سر پیچ و طول پیچ که به صورت عدد بیان می شود برای انتخاب پیچ های خودکار استفاده می کنند.

• قطر رزوه پیچ

• قطر ریشه (قطر پیچ بدون توجه به رزوه)

• قطر سر پیچ

• قطر پایه ( قطر پایه پیچ و بالاتر از رزوه

پیچ خودکار واشر دار با استاندارد din 6901 یا iso 10510

پیچ خودکار سر خزینه با استاندارد din 97

پیچ خودکار تلگرافی din 968

پیچ خودکار آچار خور با استاندارد din 6928  یا iso 7053

پیچ خودکاربا استاندارد din 95

پیچ خودکار با استاندارد din 96

پیچ خودکار با استانداردdin 7995

پیچ خودکار با استاندارد din 7996

پیچ خودکار با استاندارد din 7997

پیچ خودکار با استاندارد din 920

پیچ خودکار با استاندارد din 7504

پیچ خودکار با استاندارد din 7516

پیچ خودکار با استاندارد din 7972

پیچ خودکار با استانداردdin 571

پیچ خودکار با استاندارد din 7982

برخلاف آنچه اکثر افراد تصور می کنند پیچ بلندتر با ضخامت کمتر کارآمد تر است.ضخامت پیچ با رزوه پیچ محاسبه می شود پس پیچ چوبی با رزوه درشت تر، ضخیم تر از همان نمره با رزوه کوچکتر است.در مقاله بالا سعی شده است راهکارهایی برای اتصال پیچ چوب با چوب ارائه شود که در نهایت منجر به افزایش ماندگاری پیچ می شود.نکته ای که بیشتر از این نکات حائز اهمیت است، جنس پیچ چوب و استانداردهای بکار رفته در آن است که توصیه می کنیم در هنگام خرید به آن توجه کنید.

فروشگاه پیچ و مهره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − 4 =